הסברים ותשובות

החלטת להתחיל לנסות?

בעשור האחרון קיים גידול של כ 40% בלידות ראשונות אחרי גיל 40 , הנתון לא מפתיע שכן העולם המודרני לשמחתנו מאפשר לנשים הזדמנויות שוות . שינויים חברתיים אלו יצרו מציאות בה נשים מנסות להרות בגיל מאוחר יחסית לעשורים קודמים, כול זאת טוב ויפה אך אין לקחת את הגיל כמובן מאליו – הוא פקטור משמעותי בסיכויי הכניסה להיריון, אבל חשוב גם לא להלחץ , כיום ישנם טיפולים המעלים את הסיכויים להרות בגיל מאוחר יותר.

חשוב להכיר ולדעת את העובדות:

הפריון יורד עם השנים. עד גיל 35 הסיכוי להרות הוא בערך 25-30% בחודש , בעוד שאחרי גיל 40 הסיכוי יורד לכ5% בחודש , הדבר תלוי רבות ברזרבה השחלתית שלך שניתנת למדידה בבדיקת דם ל fsh ו amh . עם זאת, ישנן נשים שנכנסות להריון בקלות גם בתווך גילאים זה , וחוץ מזה כבר אמרנו- לא להלחץ ! זה לא  מועיל ואפילו מזיק .הרפואה מציעה פתרונות רפואיים מגוונים שיותאמו אישית למצבך וכמו כן טיפולי הדיקור הסיני יעילים כתמיכה לפריון שלך.  אם את בגיל 35 פלוס אציע לך לבדוק את הפרופיל ההורמונלי שלך ( עי בדיקת דם ) ומשם נמשיך בהתאם לתוצאות. לנשים בתווך הגילאים הזה אני אבנה תזונה מיוחדת שמכילה מזונות המכילים פיטואסטרוגן כגון מוצרי סויה ועוד מאכלים שלהם זיקה לקולטני אסטרוגן .

dha הוא חומצת שומן של אומגה 3 . ישנם מחקרים המראים כי הוא תורם לביוץ על בסיס ההנחה שחומצות שומן dha  גורמות לעליה ברמת הפרוגסטרון אשר תורמת למצב עיבוי רירית הרחם ,תנאי הכרחי וחיוני לקליטת היריון. עדיין אין מספיק מחקרים  משמעותיים בנושא ולכן אין המלצה ברורה של משרד הבריאות על נטילת dha .  dha אגב נמצא חשוב לפוריות הגבר בשל השפעתו על איכות הזרע . כשמטופלת בתווך גילאים 35 פלוס מגיעה אלי אני לרוב אמליץ לה על תוספי מזון שידועים כבעלי יכולת לשיפור נתוני הפוריות דוגמת מיו אינוסיטול, מלטונין וגם coq10ו.

שחלות פוליציסטיות הן בד״כ מוגדלות ומכילות הרבה זקיקים אבל קטנים ,מצב זה מונע ביוץ חודשי סדיר ויכול לגרום לבעיות פוריות אבל זה פתיר עֿ״י טיפול תרופתי . ניתן לאבחן שחלה פוליציסטית ע״י אולטרה-סאונד אבל תמונה של שחלה פוליציסטית לא בהכרח מצביעה על תסמונת השחלה הפוליציסטית pcos שהיא הפרעה הורמונלית שאכן פוגעת בפריון על רקע חוסר ביוץ . מחקרים הראו שירידה במשקל עודף , שינוי באורך החיים , תזונה נכונה וטיפול תרופתי מאזן הם בעלי השפעה טובה על pcos ויעזרו לבעיית פוריות על רקע זה.

מבנה רחם לא רגיל אינו מחלה . ישנן בעיות מכאניות שיכולות להתבטא בשינוי במבנה צוואר הרחם כתוצאה מנזק צווארי ( לאחר ניתוח ) או עי זיהום, וישנן בעיות מכאניות הקשורות למבנה הרחם כמו למשל מחיצה ( ספטום ) או פוליפ ברחם המונעים השתרשות . בעיה מכנית נוספת יכולה להיות קשורה בחצוצרות – אם יש חסימה באחת מהחצוצרות הרי שאז לא יתכן מפגש של הזרע עם הביצית  – מכלול הבעיות המכאניות הנ״ל יכול להתברר רק עי בדיקות הדמיה (למשל  אולטרה-סאונד או צילום רחם בשיטת 3d ) וישנן פרוצדורות רפואיות לפתור בעיות אלו ולעקוף אותן בכדי לאפשר כניסה להיריון.

בדיקת הפוריות לא נועדה בכדי לקבוע כי יש לך בעיית פוריות אלא בכדי לברר ! ואז להציע את הפתרון המתאים ביותר. מיד אפרט את הבדיקות הראשוניות  אבל חשוב לציין כי זוהי רשימה חלקית וכללית ואשמח להפנות אותך לרופא מומחה לפוריות בכדי שיחליט אילו בדיקות לבצע.

בדיקות דם : בכדי לקבל את תמונת הפרופיל ההורמונלי שלך . הבדיקה בד״כ תתבצע בין הימים 2-5 למחזור החודשי, ברוב המקרים בין ימים 2-3. יתכן וינתנו גם בדיקות דם כלליות ובדיקות לקרישיות יתר.

בדיקות אולטרה-סאונד: סריקה של השחלות בכדי לוודא התפתחות של זקיקים בדרך כלל תבוצע קרוב למועד הביוץ שלך. בסריקה זו יעריכו גם את עובי רירית הרחם בכדי לוודא כי היא מתאימה לקליטת הריון . מבט על החצוצרות במהלך הסריקה יוודא שיש מעבר תקין לביצית המופרית בדרך לרחם.

 

היסטרוסקופיה: במהלך הבדיקה יוחדר דרך הנרתיק לחלל הרחם צינור דק עם סיב אופטי ועדשה בכדי לאפשר הסתכלות על חלל הרחם ,על הרירית ועל פתחי החצוצרות. הבדיקה תתבצע כשאת לא במחזור בכדי לקבל ראות טובה . ניתן לבצע את הבדיקה בהרדמה מלאה וזה מומלץ במקרים שנדרשת פעולה כירורגית כמו ביופסיה מהרירית או הסרת מחיצה .

צילום רחם: יבוצע מיד בסיום המחזור , כאשר במהלך הבדיקה יוזרק חומר ניגוד לחלל הרחם בכדי לאפשר צילום של חלל הרחם ואת המעבר בין החצוצרות לרחם ( לוודא שהמעבר פתוח ).

 

חשוב לבדוק גם את בן הזוג ושיעשה בירור מורפולוגי עי בדיקת זרע , בדיקת אשך תמיר וכ״ו.

בדיקת pct : בדיקת עמידות הזרע של בן זוגך לעמידות ההפרשות שלך. הבדיקה מבוצעת במהלך הביוץ שלך , תתבקשו לקיים יחסים 4-12 שעות לפני הבדיקה ואז תילקח דגימה מההפרשות שלך שממנה תיבדק יכולת הישרדות תאי הזרע בהפרשות צוואר הרחם.

ההנחה ש ״ יש לנקות את הגוף ״ לפני הריון מתוכנן מוטעית ! אין צורך לנקות את הגוף לפני כיוון שאפקט המרכיב הפעיל בגלולה יוצא מהגוף כמה שעות לאחר נטילתה וללא קשר למשך נטילת הגלולות אבל חשוב לדעת שיתכן ויקח זמן עד שהמחזור שלך יחזור להיות סדיר וזה יכול לקחת כמה שבועות עד חודשים . דיקור סיני יכול לעזור לאזן את המערכת ההורמונלית ולגרום למחזור להיות סדיר .

אגב, גם אם נכנסת להריון תוך כדי נטילת גלולות ככול הנראה לא יהיה כול נזק לעובר ואין צורך בביצוע הפלה.

אני רוצה להתחיל לנסות להרות – איך אדע מהם הימים הטובים להכנס להיריון ?

איך אני יכולה לדעת מתי אני מבייצת ?

מחזור: מספר הימים בין היום הראשון של הדימום בוסת אחת עד היום של הדימום בוסת הבאה.

וסת: תקופת הדימום הפעיל בלבד.

ביוץ: התקופה הפוריה שרק בה ניתן להכנס להריון במהלך המחזור ואורכה 48-72 שעות בלבד.

רוב הנשים יודעות מתי הווסת הבאה שלהן זאת בהינתן שיש להן וסת סדירה . הביוץ הוא כאשר הביצית משתחררת מהשחלה וממתינה מוכנה להפריה.  הביוץ מתרחש בדרך כלל 14 יום לפני הווסת הבאה, כלומר אם יש לך מחזור סדיר של כול 28 עד 35 יום החישוב הוא פשוט: מחשבים את אורך המחזור הממוצע שלך בשלושת החודשים האחרונים ומפחיתים ממנו 14 יום , לדוגמא, אם אורך המחזור שלך 28 יום את לוודאי מבייצת סביב ליום ה14 ואם אורך המחזור שלך הוא 35 יום הביוץ שלך ביום ה21 . כיום ניתן להשתמש בערכת ביוץ או לעשות מעקב  זקיקים . רוב המחקרים ממליצים על קיום יחסי מין 4 ימים לפני הביוץ,2 ימים לפני הביוץ, ביום הביוץ ויומיים אחרי הביוץ – ליתר בטחון ! לזרע יש סבלנות הוא ממתין להופעת הביצית 48-72 שעות – זהו חלון ההזדמנויות שלך להיריון . ישנן נשים שממש מרגישות את הביוץ שלהן עי כאב בטן שלפעמים גם מלווה בכאב  ובהפרשת נוזל וגינלי שקוף כמו הלבן של הביצה.

בכול מקרה בשלב תכנון ההיריון כדאי לתאם פגישה אצל רופא/ת הנשים שלך בכדי לעבור על ההיסטוריה הרפואית שלך ולעבור בדיקות מקדימות  – בדיקה גניקולוגית, בדיקות דם, בדיקות גנטיות, חיסונים, בדיקת פאפ ועוד.

בדיקת חום השחר עשויה לזהות ביוץ אבל מאחר שהחום עולה לאחר שהביוץ כבר התרחש ואז הסיכוי להרות נמוך יותר , אני ממליצה דווקא לזהות את הימים שקודמים לביוץ.

איך בודקים? מדי בוקר מתחילת היום הראשון של המחזור תמדדי חום ישר כשאת קמה בבוקר – לאחר הביוץ בד״כ חום גופך יעלה בחצי מעלה עד מעלה צלזיוס עקב השפעת הפרוגסטרון.

היתרון העיקרי של מדידת חום השחר היא לסייע לנשים עם ווסת לא סדירה ללמוד בחודשים הבאים מתי הווסת תגיע – לטעמי שיטת מדידת חום השחר לא יעילה לזיהוי ביוץ ואני פחות ממליצה עליה .

חומצה פולית זהו ויטמין מקבוצת b  המפחית באופן משמעותי את הסיכון למומים בתעלה העצבית של העובר.  מומלץ ליטול חומצה פולית בכול שנות הפוריות ובמיוחד בשלושת החודשים שלפני ההיריון ובמהלך ההיריון כשהמינון המומלץ הוא 400 מיקרוגרם ליום .

ויטמינים נוספים המומלצים עי משרד הבריאות ליטול במהלך הריון תקין הם יוד ( 150-250 מיקרוגרם ליום ) , ויטמין d – כ 5-10 מיקרוגרם ליום, וישנם תוספי מזון המכילים את כול הנ״ל יחד דוגמת פרה-נטל ועוד.

ארגוני הבריאות ממליצים על ביצוע בדיקות גנטיות לכול הזוגות אשר מתכננים הריון והבדיקות יותאמו לפי המוצא של כול אחד מבני הזוג.  ניתן גם לבצע באופן פרטי בדיקות גנטיות מורחבות לשלול מחלות נדירות . ייעוץ גנטי טרום הריוני יבוצע במידה שקיימות מחלות גנטיות משפחתיות  אשר עשויות להיות תורשתיות.

הבדיקות המומלצות הן : תסמונת איקס שביר ( הפרעה גנטית הגורמת לפיגור שכלי תורשתי ) בדיקות לגילוי מחלות תורשתיות אוטוזומלי-רצסיבי : טיי זקס, סיסטיק פיברוביס ( לרוב אצל יהודים ממוצא אשכנזי ) , גושה, קנוואן ( בקרב יהודים אשכנזים )  , בלום ( בעיקר בקרב אשכנזים ), אנמיה פנקוני, דיסאוטונומיה משפחתית ( בקרב יהודים אשכנזים רק אם שני ההורים נשאים אז יש סיכון לעובר לחלות ) בדיקה לז;יהוי גן ניוון שרירים sma , תלסמיה, תסמונת על שם קוסטף (  לבצע לזוגות ממוצע עיראקי ), mld ( לזוגות ממוצא תימני), ml4 ( לזוגות ממוצא אשכנזי), אטקסיה טלנגיאקטזיה ( לביצוע אצל זוגות ממוצא צפון אפריקה/מרוקו) נימן פיק ( אצל אשכנזים )

מחלות אגירת גליקוגן 1 ( בקרב יהודים אשכנזים ) וגם בדיקה ל usher  .

כדאי לברר את המצב החיסוני שלך לפני הכניסה להיריון , כיוון שישנן מחלות זיהומיות שעלולות לפגוע בעובר. חשוב שתבדקי האם את מחוסנת לחצבת , חזרת , אדמת ואבעבועות רוח – אלו חיסונים שלא ניתן לקבל במהלך הריון ! לכן חיסון ה mmr ( חצבת חזרת אדמת) וחיסון נגד אבעבועות  מומלץ לעשות לפני הכניסה להריון . חיסונים שמורכבים מנגיף מומת כמו שעלת או שפעת ניתן לעשות בעודך בהיריון הם לא מסוכנים לעובר ומומלץ שתתחסני בהם לפני או במהלך ההיריון .

אם את במשקל עודף זה אכן עלול לגרום לקשיים בכניסה להיריון ולהשפיע על הבריאות שלך במהלך ההיריון ואפילו על בריאות העובר , אני ממליצה לנסות באופן מקצועי ומאוזן לרדת במשקל לפני הכניסה להיריון , והרי שעכשיו יש לך סיבה טובה ומוטיבציה גדולה- עבורך ועבור התינוק שלך !

מחקרים מהשנים האחרונות מצאו קשר בין השמנת יתר לתסמונת השחלה הפוליציסטית שעלולה לגרום למחזור לא סדיר ולרמה גבוהה של הורמוני מין זכריים ולחוסר פוריות . נשים בעלות השמנת  יתר קיצונית במרכז הגוף נמצאו כסובלות ממוטציה בגן il-6 שקשור גם לתסמונת השחלה הפוליציסטית. עודף משקל או תת משקל מגדילים את הסיכון לסיבוכים במהלך ההיריון .עודף משקל עלול לגרום לסוכרת היריון וללחץ דם גבוהה. השמנת יתר עשויה להפחית את רמת הפוריות אצל נשים כאשר מסת גוף מעל 25 מוגדרת כעודף משקל והשמנה משמעותית מוגדרת כמסת גוף מעל 30. ירידה מבוקרת במשקל עשויה לשפר דרמטית את איכות הביוץ שלך ולעזור למחזור שלך להיות סדיר.

ישנן נקודות דיקור סיני שידועות כקשורות לאברי הרביה הנשיים וכמשפיעות על המערכת ההורמונלית – עי נקודות דיקור מקומיות באזור השחלות נגרום לסטימולציה של דם לאזור במטרה לעודד גירוי שחלתי ולהשפיע על הביוץ ועל איכות הביציות שלך. ישנן נקודות דיקור שהוכחו במחקרים קליניים כמעודדות זרימת דם לאזור הרחם ועי כך ניתן להשפיע על הרירית – רירית רחם עבה היא תנאי הכרחי להשתרשות הריון .

מכיוון שהמערכת ההורמונלית קשורה עם המערכת העצבית והן משפיעות האחת על השנייה, אני תמיד אשלב נקודות דיקור שלהן השפעה ישירה על מערכת העצבים הפרה סימפתטית והגורמות לשחרור הורמונים מרגיעים מהמוח דוגמת אנדורפינים . למצב הריגשי שלך יש אפקט גדול על הפוריות שלך , מצבי לחץ נמדדו והוכחו כאחד מהגורמים המרכזיים לבעיות פוריות  ודיקור סיני נמצא אפקטיבי ביותר לטיפול בלחץ.  דיקור מבוצע עי מחטים דקות מאוד ,ברוב המקרים אינו כואב ולפעמים אפילו לא מורגש.

נתקלת בקשיים

בעשור האחרון קיים גידול של כ 40% בלידות ראשונות אחרי גיל 40 , הנתון לא מפתיע שכן העולם המודרני לשמחתנו מאפשר לנשים הזדמנויות שוות . שינויים חברתיים אלו יצרו מציאות בה נשים מנסות להרות בגיל מאוחר יחסית לעשורים קודמים, כול זאת טוב ויפה אך אין לקחת את הגיל כמובן מאליו – הוא פקטור משמעותי בסיכויי הכניסה להיריון, אבל חשוב גם לא להלחץ , כיום ישנם טיפולים המעלים את הסיכויים להרות בגיל מאוחר יותר.

חשוב להכיר ולדעת את העובדות:

הפריון יורד עם השנים. עד גיל 35 הסיכוי להרות הוא בערך 25-30% בחודש , בעוד שאחרי גיל 40 הסיכוי יורד לכ5% בחודש , הדבר תלוי רבות ברזרבה השחלתית שלך שניתנת למדידה בבדיקת דם ל fsh ו amh . עם זאת, ישנן נשים שנכנסות להריון בקלות גם בתווך גילאים זה , וחוץ מזה כבר אמרנו- לא להלחץ ! זה לא  מועיל ואפילו מזיק .הרפואה מציעה פתרונות רפואיים מגוונים שיותאמו אישית למצבך וכמו כן טיפולי הדיקור הסיני יעילים כתמיכה לפריון שלך.  אם את בגיל 35 פלוס אציע לך לבדוק את הפרופיל ההורמונלי שלך ( עי בדיקת דם ) ומשם נמשיך בהתאם לתוצאות. לנשים בתווך הגילאים הזה אני אבנה תזונה מיוחדת שמכילה מזונות המכילים פיטואסטרוגן כגון מוצרי סויה ועוד מאכלים שלהם זיקה לקולטני אסטרוגן .

dha הוא חומצת שומן של אומגה 3 . ישנם מחקרים המראים כי הוא תורם לביוץ על בסיס ההנחה שחומצות שומן dha  גורמות לעליה ברמת הפרוגסטרון אשר תורמת למצב עיבוי רירית הרחם ,תנאי הכרחי וחיוני לקליטת היריון. עדיין אין מספיק מחקרים  משמעותיים בנושא ולכן אין המלצה ברורה של משרד הבריאות על נטילת dha .  dha אגב נמצא חשוב לפוריות הגבר בשל השפעתו על איכות הזרע . כשמטופלת בתווך גילאים 35 פלוס מגיעה אלי אני לרוב אמליץ לה על תוספי מזון שידועים כבעלי יכולת לשיפור נתוני הפוריות דוגמת מיו אינוסיטול, מלטונין וגם coq10ו.

בעיית פוריות היא הגדרה רחבה ואפשר להתייחס אליה רק לאחר ניסיון של לפחות שנה של קיום יחסי מין לא מוגנים ללא הצלחה. כדאי להסתכל על התמונה הרחבה ולכן נשב יחד ואחרי תשאול שיכלול את כול האספקטים שקשורים בך ושיכולים להשפיע על הפוריות שלך , כמו למשל המחזור החודשי שלך, אורח החיים שלך מבחינת תזונה, שינה והרגלי עבודה, כך אוכל לקבל חלק מהתמונה ובכדי להשלים אותה יתכן ואפנה אותך למומחה פוריות להמשך בדיקות במטרה להתאים תוכנית טיפולית התואמת למצבך.  במקרים רבים לא נמצאת סיבה רפואית ברורה לחוסר הפוריות וישנם מיקרים שבהם אני מזהה חוסר יכולת לחכות ולא חוסר יכולת להרות !

החדשות הטובות הן שלרוב המקרים יש פתרונות – באם אובחנה בעיית פוריות מסוימת כנראה שתותאם לך תכנית טיפול ודיקור סיני יכול לתמוך בטיפול הנבחר ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

באם לא אובחנה בעיה רפואית כרקע לחוסר הפוריות, מה שמכונה בשפה המקצועית ״ חוסר פוריות בלתי מוסבר ״ , סביר להניח שליווי בתהליך הפוריות שלך יכלול ייעוץ תזונתי ודיקור סיני שישלב עבודה גם על המערכת ההורמונלית וגם על מערכת העצבים.

שחלות פוליציסטיות הן בד״כ מוגדלות ומכילות הרבה זקיקים אבל קטנים ,מצב זה מונע ביוץ חודשי סדיר ויכול לגרום לבעיות פוריות אבל זה פתיר עֿ״י טיפול תרופתי . ניתן לאבחן שחלה פוליציסטית ע״י אולטרה-סאונד אבל תמונה של שחלה פוליציסטית לא בהכרח מצביעה על תסמונת השחלה הפוליציסטית pcos שהיא הפרעה הורמונלית שאכן פוגעת בפריון על רקע חוסר ביוץ . מחקרים הראו שירידה במשקל עודף , שינוי באורך החיים , תזונה נכונה וטיפול תרופתי מאזן הם בעלי השפעה טובה על pcos ויעזרו לבעיית פוריות על רקע זה.

מבנה רחם לא רגיל אינו מחלה . ישנן בעיות מכאניות שיכולות להתבטא בשינוי במבנה צוואר הרחם כתוצאה מנזק צווארי ( לאחר ניתוח ) או עי זיהום, וישנן בעיות מכאניות הקשורות למבנה הרחם כמו למשל מחיצה ( ספטום ) או פוליפ ברחם המונעים השתרשות . בעיה מכנית נוספת יכולה להיות קשורה בחצוצרות – אם יש חסימה באחת מהחצוצרות הרי שאז לא יתכן מפגש של הזרע עם הביצית  – מכלול הבעיות המכאניות הנ״ל יכול להתברר רק עי בדיקות הדמיה (למשל  אולטרה-סאונד או צילום רחם בשיטת 3d ) וישנן פרוצדורות רפואיות לפתור בעיות אלו ולעקוף אותן בכדי לאפשר כניסה להיריון.

בדיקת הפוריות לא נועדה בכדי לקבוע כי יש לך בעיית פוריות אלא בכדי לברר ! ואז להציע את הפתרון המתאים ביותר. מיד אפרט את הבדיקות הראשוניות  אבל חשוב לציין כי זוהי רשימה חלקית וכללית ואשמח להפנות אותך לרופא מומחה לפוריות בכדי שיחליט אילו בדיקות לבצע.

בדיקות דם : בכדי לקבל את תמונת הפרופיל ההורמונלי שלך . הבדיקה בד״כ תתבצע בין הימים 2-5 למחזור החודשי, ברוב המקרים בין ימים 2-3. יתכן וינתנו גם בדיקות דם כלליות ובדיקות לקרישיות יתר.

בדיקות אולטרה-סאונד: סריקה של השחלות בכדי לוודא התפתחות של זקיקים בדרך כלל תבוצע קרוב למועד הביוץ שלך. בסריקה זו יעריכו גם את עובי רירית הרחם בכדי לוודא כי היא מתאימה לקליטת הריון . מבט על החצוצרות במהלך הסריקה יוודא שיש מעבר תקין לביצית המופרית בדרך לרחם.

 

היסטרוסקופיה: במהלך הבדיקה יוחדר דרך הנרתיק לחלל הרחם צינור דק עם סיב אופטי ועדשה בכדי לאפשר הסתכלות על חלל הרחם ,על הרירית ועל פתחי החצוצרות. הבדיקה תתבצע כשאת לא במחזור בכדי לקבל ראות טובה . ניתן לבצע את הבדיקה בהרדמה מלאה וזה מומלץ במקרים שנדרשת פעולה כירורגית כמו ביופסיה מהרירית או הסרת מחיצה .

צילום רחם: יבוצע מיד בסיום המחזור , כאשר במהלך הבדיקה יוזרק חומר ניגוד לחלל הרחם בכדי לאפשר צילום של חלל הרחם ואת המעבר בין החצוצרות לרחם ( לוודא שהמעבר פתוח ).

 

חשוב לבדוק גם את בן הזוג ושיעשה בירור מורפולוגי עי בדיקת זרע , בדיקת אשך תמיר וכ״ו.

בדיקת pct : בדיקת עמידות הזרע של בן זוגך לעמידות ההפרשות שלך. הבדיקה מבוצעת במהלך הביוץ שלך , תתבקשו לקיים יחסים 4-12 שעות לפני הבדיקה ואז תילקח דגימה מההפרשות שלך שממנה תיבדק יכולת הישרדות תאי הזרע בהפרשות צוואר הרחם.

הפלה בשלבים המוקדמים של ההיריון היא דבר שכיח ונפוץ בקרב נשים בכול הגילאים . זו חוויה מצערת וחווית האובדן קשה יותר אם הדבר קורה יותר מפעם אחת. לרוב הפלה מתרחשת לפני האבחנה הקלינית של ההיריון או לאחר השבוע ה 8-9. הסיבה השכיחה ביותר להפלה ספונטנית  היא הפרעה כרומוזומלית  (בעיה במטען הגנטי של העובר) .

מתי מגדירים הפלות חוזרות ? הנתון משתנה בין המדינות במספר ההפלות שמגדיר ״ הפלות חוזרות ״ ועומד על בערך 3 הפלות . ב 50% מהמקרים אין אפשרות להצביע על הגורם להפלות החוזרות ובשאר המקרים יבדקו מחלות רקע של האם, הפרעות במבנה הרחם ( באופן מולד או רחם מצולקת מניתוח או גרידה ) , הפרעות אנדוקריניות של בלוטת התריס , חוסר בפרוגסטרון שלו תפקיד חשוב לתמיכה בהתפתחות ההיריון בשלבים הראשונים ועוד. אי ספיקת צוואר הרחם יכולה לגרום להפלות חוזרות בד״כ בשליש השני להריון – במקרה של אי ספיקה צווארית ניתן למנוע הפלה עי תפר צווארי מניעתי בשבוע 13-15 להריון.

אז מתי כדי לעשות בירור? אחרי כמה הפלות ? אם את צעירה ללא בעיית פריון מיוחדת מומלץ לעשות בירור אחרי 3 הפלות כיוון שיש סיכוי גבוהה של מעל 75 אחוז שההיריון הבא שלך יהיה בריא ויסתיים בהצלחה, אם את מבוגרת יותר או עם בעיית פריון ברקע מומלץ לבצע בירור אחרי 2 הפלות. דיקור נמצא יעיל אצל נשים שחוו מספר הפלות חוזרות והוא אפילו מומלץ כטיפול מניעתי. עי דיקור נעודד זרימת דם לרחם במטרה לעיבוי של רירית הרחם וכמו כן הזרמת דם לעובר בכדי לתמוך בו ולוודא המשך התפתחותו .  ישנו האלמנט הריגשי והמצב הנפשי שהאישה נמצאת בו- ע״י דיקור נתמוך במערכת העצבים ונשחרר מתחים , נוודא שאת במצב אופטימלי בכדי לקלוט הריון ולשמור עליו .

בדיקת חום השחר עשויה לזהות ביוץ אבל מאחר שהחום עולה לאחר שהביוץ כבר התרחש ואז הסיכוי להרות נמוך יותר , אני ממליצה דווקא לזהות את הימים שקודמים לביוץ.

איך בודקים? מדי בוקר מתחילת היום הראשון של המחזור תמדדי חום ישר כשאת קמה בבוקר – לאחר הביוץ בד״כ חום גופך יעלה בחצי מעלה עד מעלה צלזיוס עקב השפעת הפרוגסטרון.

היתרון העיקרי של מדידת חום השחר היא לסייע לנשים עם ווסת לא סדירה ללמוד בחודשים הבאים מתי הווסת תגיע – לטעמי שיטת מדידת חום השחר לא יעילה לזיהוי ביוץ ואני פחות ממליצה עליה .

אם את במשקל עודף זה אכן עלול לגרום לקשיים בכניסה להיריון ולהשפיע על הבריאות שלך במהלך ההיריון ואפילו על בריאות העובר , אני ממליצה לנסות באופן מקצועי ומאוזן לרדת במשקל לפני הכניסה להיריון , והרי שעכשיו יש לך סיבה טובה ומוטיבציה גדולה- עבורך ועבור התינוק שלך !

מחקרים מהשנים האחרונות מצאו קשר בין השמנת יתר לתסמונת השחלה הפוליציסטית שעלולה לגרום למחזור לא סדיר ולרמה גבוהה של הורמוני מין זכריים ולחוסר פוריות . נשים בעלות השמנת  יתר קיצונית במרכז הגוף נמצאו כסובלות ממוטציה בגן il-6 שקשור גם לתסמונת השחלה הפוליציסטית. עודף משקל או תת משקל מגדילים את הסיכון לסיבוכים במהלך ההיריון .עודף משקל עלול לגרום לסוכרת היריון וללחץ דם גבוהה. השמנת יתר עשויה להפחית את רמת הפוריות אצל נשים כאשר מסת גוף מעל 25 מוגדרת כעודף משקל והשמנה משמעותית מוגדרת כמסת גוף מעל 30. ירידה מבוקרת במשקל עשויה לשפר דרמטית את איכות הביוץ שלך ולעזור למחזור שלך להיות סדיר.

ישנן נקודות דיקור סיני שידועות כקשורות לאברי הרביה הנשיים וכמשפיעות על המערכת ההורמונלית – עי נקודות דיקור מקומיות באזור השחלות נגרום לסטימולציה של דם לאזור במטרה לעודד גירוי שחלתי ולהשפיע על הביוץ ועל איכות הביציות שלך. ישנן נקודות דיקור שהוכחו במחקרים קליניים כמעודדות זרימת דם לאזור הרחם ועי כך ניתן להשפיע על הרירית – רירית רחם עבה היא תנאי הכרחי להשתרשות הריון .

מכיוון שהמערכת ההורמונלית קשורה עם המערכת העצבית והן משפיעות האחת על השנייה, אני תמיד אשלב נקודות דיקור שלהן השפעה ישירה על מערכת העצבים הפרה סימפתטית והגורמות לשחרור הורמונים מרגיעים מהמוח דוגמת אנדורפינים . למצב הריגשי שלך יש אפקט גדול על הפוריות שלך , מצבי לחץ נמדדו והוכחו כאחד מהגורמים המרכזיים לבעיות פוריות  ודיקור סיני נמצא אפקטיבי ביותר לטיפול בלחץ.  דיקור מבוצע עי מחטים דקות מאוד ,ברוב המקרים אינו כואב ולפעמים אפילו לא מורגש.

שוקלת ivf?

iui – הזרעה תוך רחמית מתאימה למקרים שמעורבת בהם בעיית פוריות קלה בדרך כלל מסיבות בלתי מוסברות או לחלופין זוהי שיטה שמשתמשים בה במקרים של תרומת זרע . ההליך כולל ריכוז תאי זרע מתוך דגימת זרע ומאפשר לבחור את תאי הזרע ה ״טובים״ ולרכז אותם. לאחר מכן לוקחים את נוזל התאים המרוכזים ומזריקים אותו ישירות לחלל הרחם כדי להגדיל את הסיכוי להריון בכך  ש ״חוסכים״ ממנו את המעבר בנרתיק האישה ומאפשרים לכמות גדולה של תאי זרע איכותיים להגיע קרוב לאזור ההפריה . הזרעה תוך רחמית מתאימה במקרים הבאים: אישה שאיכות הביציות שלה נמוכה או כאשר בן הזוג סובל מבעיית זרע ( במקרה כזה ניתן גם לעשות השבחת זרע ) , למקרים של חוסר פוריות בלתי מוסברת וכשיש בעיות בצוואר הרחם.

ניתן לבצע הזרעה תוך רחמית באופן ״ טבעי ״ כלומר לתזמן את מועד ההזרעה עם מועד הביוץ , או לבצע הזרעה בתמיכת טיפול הורמונלי (במטרה להגדיל את כמות הזקיקים הבשלים) . ביום ההזרעה הגבר ייתן זרע שיעבור הליך השבחה ( שטיפת הזרע והפרדה בין נוזל ותאים ) תאי הזרע האיכותיים ביותר ישאבו ויוזרקו לרחם האישה. ההליך מבוצע ללא הרדמה .

דיקור מומלץ ביותר בהליכי iui – לפני ההזרעה נעודד זרימת דם לשחלות במטרה לעודד ביוץ אפקטיבי- זקיקים בשלים וביציות באיכות טובה , וגם נעזור לאישה להיות רגועה ורפויה בכדי למנוע התכווצות רחמית. מיד לאחר ההזרעה עי דיקור נזרים דם לרחם במטרה לעבות את הרירית  שחשובה להשתרשות , ונמשיך להזרים דם לרחם בכדי לתמוך בהתפתחות העובר!

 

הפריה חוץ גופית – ivf מתאימה לנשים שאין להן דרך להרות באופן טבעי ושטיפול הורמונלי או הזרעה נכשלו.

מה מתרחש בהפריה חוץ גופית ?

תא ביצית של האישה מופרה עי תא זרע של הגבר מחוץ לרחם האישה בתנאי מעבדה.

הביצית המופרית תוחזר לרחם האישה תוך כדי נטילת הורמונים שאמורים לתמוך בהמשך היריון.

למי הטיפול מתאים ?

במקרים של חסימה או פגיעה בחצוצרות, הידבקויות סביב לשחלה , בעיית זרע אצל הגבר, ובכול הליך פונדקאות הטיפול הנבחר יהיה ivf.

מה יקרה במהלך ההפריה ?

האישה תקבל טיפול תרופתי הורמונלי בכדי לגרום להבשלת זקיקים בשחלה האמורים להתפתח לביציות בשלות שבתזמון מתואם יוצאו מגוף האישה עי שאיבה ( ההליך יבוצע תחת פיקוח אולטרה-סאונד ) , במקביל הגבר ייתן זרע במבחנה מיוחדת סטרילית , תאי הזרע יעברו סינון ושיפור ועכשיו מתחיל הקסם : שמים בכלי אחד את הביציות השאובות יחד עם הזרע במטרה להפריה . במהלך ההפריה הביצית אמורה להתחלק ולהגיע למספר תאים מסוים ( 6-12) ואז יוחזרו הביציות המופרות ( עובר/ים )  לרחם האישה – הרחם נתמכת עי טיפול הורמונלי בכדי לאפשר תנאים אופטימליים לקליטת העובר . במקרה והופרו כמה ביציות ויש כמה עוברים נהוג להקפיא אותם לשימוש בעתיד.

אז כן, הליך הפריה חוץ גופית הוא לא פשוט אבל ברגע שמבינים את השלבים השונים הכול נראה אחרת ופחות מפחיד .

שלב ראשון גירוי שחלתי לביוץ.

שלב שני שאיבת הביציות.

שלב שלישי הכנת והשבחת תאי זרע.

שלב רביעי תהליך ההפריה במעבדה.

שלב חמישי ואחרון  החזרת העוברים לרחם .

ישנם שני פרוטוקולים מקובלים , ארוך וקצר ( אגוניסט ואנטגוניסט ) בפרוטוקול הארוך  נרצה לשלוט בביוץ ולמנוע ביוץ מוקדם לכן יינתן טיפול הורמונלי למנוע ביוץ עי מתן תרופות שמשפיעות על פעולת יותרת המוח עי כך שגורמות לדיכוי ההפרשה כלומר למנוע ביוץ עצמוני ורק אחרי שהאישה תקבל מחזור ראשון לאחר הדיכוי, יתחילו בגירוי השחלתי.

בפרוטוקול הקצר הטיפול התרופתי חוסם מיידית את בלוטת יותרת המוח ומונע ביוץ עצמוני מוקדם ולכן אפשרי באופן מהיר יותרלהתחיל בגירוי שחלתי .

 

מחקרים הוכיחו כי לדיקור סיני יש אפקט ודאי וחשוב על סיכויי ההצלחה של טיפולי  ivf

במשך 3 שנים הובלתי מחקר באנגליה במרכז הפוריות של בית החולים הומרטון בלונדון . מטרת המחקר הייתה לבדוק ולהשוות באופן רנדומלי בין שתי קבוצות נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית.  קבוצה אחת קיבלה רק טיפול ivf בעוד שהקבוצה השנייה קיבלה טיפולי דיקור סיני לפי פרוטוקול מסוים בנוסף לטיפול ה ivf הקונסרבטיבי . בדקנו את שיעורי הכניסה להריון ואת שיעור הילודה החיה. בקבוצה שקיבלה דיקור סיני בנוסף ל- ivf שיעורי ההריונות והילודה החיה היו משמעותית גדולים יותר כלומר הדיקור הגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה של טיפול ההפריה החוץ גופית.  . בנוסף המחקר בדק והשווה בין שתי הקבוצות את איכות החיים ואת תופעות הלוואי שעלולות להתלוות לטיפולי  הפריה החוץ גופית.  גם פה מצאנו יתרון לקבוצת הנשים שקיבלה דיקור בנוסף – הן דיווחו על פחות תופעות לואי ( כגון הזעות יתר, מצבי רוח משתנים, נפיחות בטנית וכאבים בבטן תחתונה , עצירות, בצקות , בעיות שינה וכ״ו ) ועל הרגשה כללית פיזית ונפשית טובה יותר מהנשים בקבוצת הביקורת.

לרוב נשים מגיעות אלי חודש עד שלושה חודשים לפני תחילת ההפריה החוץ גופית וזאת כדי להכין את הקרקע, להכין את הגוף ( ואת הנפש ) לקראת התהליך, לאזן את הגוף מבחינה הורמונלית , לטפל בדיקור במטרה להשפיע על מערכת העצבים כדי שתגיעי לתהליך רגועה ובלי מתחים מיותרים, להסדיר מחזור לא סדיר עי פתיחת חסימות והזרמת דם לאזור הרחם , וגם לשבת איתך,  ולהסביר לך בדיוק מה את הולכת לעבור, שלב אחרי שלב ואיזה כלים כדאי שיהיו לך בכדי להתמודד ולעבור את התהליך בצורה הטובה ביותר. חשוב בשלב הזה להכין את הגוף לקליטת הריון . אסביר לך על  תזונה מותאמת המבוססת על מזונות המכילים חומצה פולית וחומצות שומן ותוספים הידועים כמיטיבים עם פוריות כמו יוד וויטמין d וכמו כן על מזונות חמים במטרה לחמם את אזור הרחם שצריכה לקלוט עובר .

במהלך טיפול ההפריה אני מטפלת לאורך השלבים השונים בהתאם לפרוטוקול טיפולי שהוכח מחקרית ומשתנה לפי השלבים השונים של הליך ההפריה . בשלב הגירוי השחלתי מטרת הדיקור לעודד זרימת דם לאזור השחלות וכך גם לפני שאיבת הביציות ,כמו כן נוסיף דיקור למערכת העצבית בכדי שתגיעי רפויה להליך שהאיבה וללא התכווצויות  רחמיות  .לפני הליך החזרת העוברים חשוב ביותר לטפל ע״י דיקור במטרה להזרים דם לרחם כדי לוודא שרירית הרחם מספיק מעובה- תנאי הכרחי להשרשת העובר.  ביום החזרת העוברים הדיקור חשוב ביותר ויעשה לפני ואחרי ההחזרה.

דיקור סיני נמצא כיעיל בהפחתת ובמניעת תופעות לוואי שקשורות לטיפולי הפריה חוץ גופית !

תופעות הלוואי שלעיתים נלוות לטיפולי ההפריה הן בדרך כלל כתוצאה מהטיפול ההורמונלי ויכולות להתבטא בנפיחות בטנית, צבירת נוזלים , עצירות, כאבי בטן ובחילות. הרבה נשים מדווחות על שינויים במצב הרוח , קשיי שינה ולפעמים התהליך המאתגר יוצר גם תחושת חרדה ולחץ.

אז איך דיקור עוזר? ע״י בניית טיפול שיאזן את המערכת ההורמונלית ועי בחירת נקודות דיקור שלהן השפעה ישירה ומוכחת על מערכת העצבים הפרה סימפתטית – התוצאה היא מטופלת שהגוף שלה מאוזן יותר מבחינה הורמונלית , מטופלת  רגועה יותר ועם הרבה פחות מתח וחרדה . מטופלות מדווחות  שכבר במהלך הטיפול הן מרגישות איך הן משתחררות ותחושת הלחץ פוחתת. ע״י דיקור סיני גם נתמוך במערכת העיכול בכדי למנוע עצירות ונפיחות בטנית ואמליץ לך על תזונה סופחת נוזלים ומעודדת מערכת עיכול יעילה .

אני איתך בשלב הזה ולאורך כול התהליך כדי להרגיע, להקשיב, להסביר את התהליכים הפיזיולוגיים שאת עוברת וע״י דיקור גם לטפל בתופעות הנלוות אם יש, להפחית ולמנוע אותם! מטופלות רבות שעברו בעבר ivf ובסבב הנוכחי שלהן עשו דיקור מספרות שזה שונה לגמרי עם הדיקור- שהפעם אין להן את תופעות הלוואי שחוו בעבר .

 

איזה תרופות ניתנות במהלך הפריה חוץ גופית? ( שוקלת הפריה – ivf )

לאורך תהליך ההפריה החוץ גופית משתמשים ב4 סוגים של תרופות –

טיפול הורמונלי למנוע ביוץ מוקדם : מסוג אגוניסט דוגמת סינרל ובוסרלין  או מסוג אנטגוניסט ל gnrh דוגמת צטרוטייד אורגאלוטראן

טיפול הורמונלי לגירוי שחלתי בכדי לייצר זקיקים :  הטיפול מכיל את ההורמון fsh ומתבצע עי הזרקת ההורמון לגוף ובדכ עי הזרקה עצמית , דוגמא לתרופות אלו גונל , פיוריגון, מנוגון ומנופור.

טיפול הורמונלי לגרימת ביוץ : מכיל את ההורמון bhcg לצורך הבשלה מלאה של הביצית. תרופות לדוגמא : כוריגון ופרגניל.

טיפול הורמונלי לעיבוי רירית הרחם : תרופות המכילות פרוגסטרון/אסטרוגן ונועדות לעבות את הרירית בכדי לאפשר קליטת הריון , דוגמת אנדומטרין, קרינון, פרוגינובה ןאסטרופם.

ישנן נקודות דיקור סיני שידועות כקשורות לאברי הרביה הנשיים וכמשפיעות על המערכת ההורמונלית – עי נקודות דיקור מקומיות באזור השחלות נגרום לסטימולציה של דם לאזור במטרה לעודד גירוי שחלתי ולהשפיע על הביוץ ועל איכות הביציות שלך. ישנן נקודות דיקור שהוכחו במחקרים קליניים כמעודדות זרימת דם לאזור הרחם ועי כך ניתן להשפיע על הרירית – רירית רחם עבה היא תנאי הכרחי להשתרשות הריון .

מכיוון שהמערכת ההורמונלית קשורה עם המערכת העצבית והן משפיעות האחת על השנייה, אני תמיד אשלב נקודות דיקור שלהן השפעה ישירה על מערכת העצבים הפרה סימפתטית והגורמות לשחרור הורמונים מרגיעים מהמוח דוגמת אנדורפינים . למצב הריגשי שלך יש אפקט גדול על הפוריות שלך , מצבי לחץ נמדדו והוכחו כאחד מהגורמים המרכזיים לבעיות פוריות  ודיקור סיני נמצא אפקטיבי ביותר לטיפול בלחץ.  דיקור מבוצע עי מחטים דקות מאוד ,ברוב המקרים אינו כואב ולפעמים אפילו לא מורגש.

כבר בהיריון?

בכול שלב של ההיריון אפשר לעשות דיקור סיני אפילו בשלבים המוקדמים מאוד או בשלבים הסופיים של ההיריון ואפילו בלידה !

נשים שעברו הפלות קודמות, מומלץ כי יקבלו טיפולי דיקור כבר בשליש הראשון בכדי לתמוך בהיריון ע״י הזרמת דם לרחם ולעובר. לעיתים נשים שחוו הפלות קודמות חשות מתח וחרדה בעיקר במהלך השליש הראשון ולכן דיקור להרגעה חשוב במטרה לאפשר תנאים אופטימליים למטופלת בהמשך ההיריון.

בשליש הראשון של ההיריון נשים בד״כ פונות לדיקור סיני, כשהן סובלות מבחילות בוקר והקאות- במקרה זה דיקור נמצא יעיל ביותר ולעיתים המטופלת תשלח הביתה עם מחטים קטנות ,או מגנטים קטנים עם מדבקה שקופה באזור האוזן או קרוב לפרק כף היד, ששם נקודות דיקור הידועות כעוזרות לטיפול בבחילות והקאות בוקר . בשליש השני נשים מגיעות לטפל בדיקור לאיזון כללי ולחיזוק מערכת החיסון, וכמובן שכול טיפול יותאם אישית לפי אבחון . עקב שינויים בגוף יתכנו כאבי גב וכאבי רגליים אשר ניתנים לטיפול עי דיקור וייעוץ ליציבה נכונה ונתינת תרגילים מסוימים ( התמזל מזלי ולמדתי אצל אחת המומחות הגדולות בארצות הברית – קלודיה סיטקוביץ ,תמיכה בנשים בהריון לאורך כול שלביו ועד ללידה עצמה ) .

לקראת השליש האחרון של ההיריון, נתחיל להכין את הגוף ללידה עצמה .בשלב זה חשוב לבנות בגופך ״ מאגרי אנרגיה ״ עי דיקור סיני לערוץ האנרגיה של הכליות אשר נחשב ברפואה הסינית כחשוב ביותר למערכת החיסונית של האם ושל העובר . בשלב זה נעודד זרימת דם בעיקר לאזור האגן ולאזור חגורה תחתונה  וכמובן ע״י דיקור נזרים דם לאזור הרחם, לעובר , שהרי הוא כוכב האירוע וכדאי שיהיה מוכן !

מצב עכוז הוא כאשר לקראת החלק הסופי של השליש האחרון מיקומו של העובר ברחם לקראת הלידה אינו כפי שהוא צריך להיות, כלומר, כשעכוזו או רגליו פונים כלפי פתח האגן במקום שראשו של התינוק יפנה כלפי פתח האגן. בשלב ראשון של ההיריון מצב זה שכיח ולא מפריע אך לקראת השלב הסופי של ההיריון כדאי לטפל במצב כזה ודיקור סיני הוכח מחקרית כיעיל למצבי עכוז . בדרך כלל בשבוע 35 נתחיל לטפל ע״י דיקור יום יומי במטרה שהעובר יתהפך. הטיפול יעשה עי דיקור נקודה ספציפית או חימום הנקודה עי טכניקת חימום שנקראת מוקסה והוכחה יעילה במחקרים קליניים רבים.

ישנן נשים אשר סובלות בשליש הראשון של ההיריון מבחילות בוקר והקאות- במקרה זה דיקור נמצא יעיל ביותר. במקרים רבים המטופלת תשלח הביתה עם מחטים קטנות או מגנטים קטנים עם מדבקה שקופה באזור האוזן, או קרוב לפרק כף היד, ששם נקודות דיקור הידועות כעוזרות לטיפול בבחילות והקאות בוקר. כמו כן נתמוך עי נקודות דיקור שלהן השפעה על מערכת העיכול ומאזנות את החומציות בקיבה .

דיקור יעיל לטיפול בצרבות במהלך ההיריון וישנה נקודת דיקור אחת שנחשבת כמו ״קסם״ כיוון שהשפעתה החיובית על צרבות אפקטיבית וניתנת אפילו ללחיצה עצמית של המטופלת .  בדרך כלל במקרים אלו אמליץ על תזונה מסוימת שתבקש ממך להימנע ממאכלים המעודדים חומציות כמו למשל בשר ופרי הדר, ירקות סולניים ומוצרי חלב , ומאידך תכלול מזונות אשר מומלץ לאכול כיוון שהם סותרים חומציות כמו בננות, אגסים, ירקות כתומים אגוזים ושקדים טבעיים וקלופים ( מומלץ אגב לשתות משקה משקדים טריים, חלב שקדים) , סודה לשתייה כיוון שהיא סותרת חומצה , מיץ ממלפפונים טריים, תפוח עץ או רסק תפוחים טריים ועוד .

אני מרגישה זכות גדולה ללוות נשים בתהליך המרגש ( ולפעמים מאתגר) של ההיריון ועוד יותר נרגשת כול פעם מחדש ללוות אותן בלידה עצמה! במהלך הלידה הדיקור מועיל בהתמודדות עם הפחתת כאב, זירוז הלידה ( במקרים של  ״ לידות תקועות״ , כאשר מהלך הלידה תקוע ולא מתקדם) . ברוב המקרים אני נעזרת בשיטת נקודות לחיצה acupressure שזוהי שיטה שנהוגה כיום ברוב חדרי הלידה בעולם ומקלה מאוד על כאבי צירים בכול שלב של הלידה (ישנן נשים שלא יכולות לקבל אפידורל ובמקרים אלו נקודות לחיצה יעילות ביותר ) . בכול שלבי הלידה אני לצידך אם תרצי, להרגיע ,לתמוך ולדאוג שלא תשכחי לנשום – ואפילו לחייך.

ישנן נקודות דיקור סיני שידועות כקשורות לאברי הרביה הנשיים וכמשפיעות על המערכת ההורמונלית – עי נקודות דיקור מקומיות באזור השחלות נגרום לסטימולציה של דם לאזור במטרה לעודד גירוי שחלתי ולהשפיע על הביוץ ועל איכות הביציות שלך. ישנן נקודות דיקור שהוכחו במחקרים קליניים כמעודדות זרימת דם לאזור הרחם ועי כך ניתן להשפיע על הרירית – רירית רחם עבה היא תנאי הכרחי להשתרשות הריון .

מכיוון שהמערכת ההורמונלית קשורה עם המערכת העצבית והן משפיעות האחת על השנייה, אני תמיד אשלב נקודות דיקור שלהן השפעה ישירה על מערכת העצבים הפרה סימפתטית והגורמות לשחרור הורמונים מרגיעים מהמוח דוגמת אנדורפינים . למצב הריגשי שלך יש אפקט גדול על הפוריות שלך , מצבי לחץ נמדדו והוכחו כאחד מהגורמים המרכזיים לבעיות פוריות  ודיקור סיני נמצא אפקטיבי ביותר לטיפול בלחץ.  דיקור מבוצע עי מחטים דקות מאוד ,ברוב המקרים אינו כואב ולפעמים אפילו לא מורגש.