השיטה

F7FE0517-248F-4396-ACBE-075DD7088E37

כשדיקור סיני ומדע נפגשים

שיטת הטיפול האינטגרטיבי, אשר התמחיתי בה בארצות הברית ובאנגליה וצברתי בה ניסיון טיפולי ותוצאות מרשימות, מבוססת על סינרגיה בין הדיקור סיני והרפואה המודרנית. היום אני שמחה ליישם אותה גם בישראל. הטיפול המשולב בתחום הפריון הוכח מדעית כמסייע להגיע לתוצאות טובות ומהירות יותר וזוכה בתמיכתם של מוסדות הבריאות והרופאים המובילים בעולם בתחום.

מהו דיקור סיני?

ACUPUNCTURE

השם 'דיקור סיני' – Acupuncture, מורכב מהמילים הלטיניות  ­ – Acusמחט ו-Pungere – לדקור.

שיטת הטיפול הזאת היא עתיקת יומין והחלה להתפתח בסין בערך בשנת 200 לפנה״ס.

על פי שיטה זאת, יש בגופנו 12 מסלולי אנרגיה – מרידיאנים, כאשר כל מרידיאן משויך למערכת אחרת בגוף ומשפיע עליה. במרידיאנים זורמת אנרגיה שנקראת צ'י, זוהי אנרגיה שמניעה תהליכים.

על פני 12 מסלולי האנרגיה הללו, זוהו 360 נקודות דיקור. דיקורה של כל נקודה כזאת תשפיע על אברים ומערכות גוף שונות. דיקור נקודות על גבי המרידיאנים יתחיל תהליך בגוף בהתאם למצב המטופלת, לאופי נקודת הדיקור ולשילובה עם נקודות דיקור אחרות. בתהליך כזה הגוף מטפל בעצמו, משקם את תפקוד האברים השונים ומזרים דם למקומות עם חסימות או עם זרימה לא תקינה.

הדיקור הסיני כבר מוכר על ידי המדע כבעל השפעה ממשית מוכחת. תגובת הגוף לדיקור ניתנת להדגמה באמצעות הדמיה של זרימת דם ומדידת תגובות נוירולוגיות של מערכת העצבים.

הדיקור נעשה עי מחטים קטנות סטריליות וחד פעמיות והוא אינו כואב, לפעמים הוא אפילו לא מורגש. בדרך כלל נבחרות לדיקור נקודות שיש ביניהן קשר טיפולי או שגירוי שלהן יחד תומך בפעולות מרפאות.

בנושא הפריון – ישנם מרידיאנים, מסלולי אנרגיה, שעוברים באזור הרחם והשחלות. דיקור מקצועי ומדויק של נקודות מסוימות על מסלולי אנרגיה אלה יזרימו דם לאברי הרבייה ויעודדו סטימולציה באזור.

בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים קליניים תומכים במסקנה שלדיקור סיני יש אפקט משמעותי על טיפולי פוריות ובעיקר על סיכויי ההצלחה של IVF. אחד ממחקרים אלה, אותו ניהלתי בעצמי כחוקרת ראשית במרכז פוריות של בית החולים Homerton Fertility Hospital שבלונדון, הניב תוצאות מרגשות: התוצאות אצל קבוצת המטופלות שבנוסף לפרוטוקול ה-IVF לוו בדיקור סיני היו משמעותית יותר מוצלחות: בקבוצה זאת היו יותר הריונות וילודה חיה לעומת קבוצת הביקורת שלא נהנתה מדיקור.

מהי רפואה אינטגרטיבית?

INTEGRATIVE MEDICINE

הרפואה המשולבת, הקרויה גם "רפואה אינטגרטיבית", אשר הולכת וצוברת תאוצה בעולם, היא שילוב בין רפואה הוליסטית, דוגמת דיקור סיני, לבין הרפואה המודרנית. שילוב של שתי השיטות שם את המטופלת במרכז ומקיף אותה בשני סוגי רפואה שונים שלשניהם אותה מטרה – לעזור למטופלת ולהבריא אותה. שני היבטים שונים, שתי שיטות שונות, שכאשר הן פועלות יחד, בשיתוף פעולה, הן ממקסמות את הפוטנציאל הטיפולי ומובילות לתוצאות ריפוי מהירות ויעילות יותר.

הרפואה הסינית לוקחת בחשבון את "כל כולך" ומתחשבת בכול האספקטים שקשורים בך, כגון תזונתך ואורח החיים שלך. היא שמה דגש על הקשר בין מטפל למטופל ועל החשיבות של ליווי לאורך הטיפול.

הרפואה הקונבציונלית, לעומת זאת, מתייחסת לבעיה הספציפית ומציעה פתרונות רפואיים הקשורים רק לבעיה מבלי לשים דגש על המכלול.

היכולת לשלב בין שתיהן – לקבל דיאגנוזה לפי בדיקות רפואיות,  להצליב אותה עם האבחון לפי הרפואה הסינית (תשאול ,הסתכלות על הלשון ולקיחת דופק) ולטפל במקביל בשתי השיטות, כשזו תומכת בזו ­– היא הערך המוסף שמקבלות המטופלות שלי – מוקפות בטיפול משני העולמות.

שיתוף הפעולה שלי עם פרופסור שלמה משיח, אבי טיפולי ההפריה בארץ ואורים ותומים בתחום הפוריות, מאפשר שילוב מקצועי ומדעי בין הרפואה המסורתית לרפואה הסינית, במטרה למצוא פתרונות מיטביים לנשים המתקשות להיכנס להיריון.